FESTIVAL DISCIPLINES

(D) Dance, (M) Music, (T) Theater, (P) Performance Art, (E) Events & Activities, (F) Family Program, (R) RECEPTIONS

WEEK ONE
THURSDAY 5.25
7:00p Latin Rhythm Boys  (USA), Puerto Rico – History, Art & Culture Gallery 308 (M) (P) BOOK
8:00p GuGu Drum Group (Shanghai) - (Family Program)
Cowell Theater
(M) (F) BOOK
8:00p STEAMROLLER Dance Company (USA), Siamese Dream
Firehouse
(D) BOOK
8:00p Embark Gallery (USA), Visions from the Pit
Chapel  
(P) BOOK
8:30p Stereoptik (France), Dark Circus
Southside Theater 
(T) BOOK
FRIDAY 5.26
7:00p Stereoptik (France), Dark Circus
Southside Theater
(T) BOOK
7:00p Mo'Fone, Sharman Duran Trio, The Amber (USA)
Chapel
(M) BOOK
7:00p Alma Esperanza Cunningham Movement (USA),
She Went/Between Mars and Jupiter
Firehouse
(D) BOOK
8:00p Abhinaya Dance Company of San Jose (USA), Sanchaari - Elaboration 
Cowell Theater
(D) (F) BOOK
9:00p AguaClara Flamenco (USA), Agua de Mayo
Gallery 308
(M) (D) BOOK
9:30p Alma del Tango / Tango Con*Fusion (USA), Sex, Women and Tango
Southside Theater 
(D) BOOK
9:30p Joe Landini (USA), (IT WILL BE LOUD)
Firehouse
(D) BOOK
9:30p Embark Gallery (USA), Visions from the Pit
Chapel
(P) BOOK
SATURDAY 5.27
12:00p Shaping San Francisco (USA), The Hidden Histories of Fort Mason, Black Point and the North Shore
Check-In at Chapel, Walking Tour with Chris Carlsson
(E) BOOK
2:00p Amy Lewis / Push Up Something Hidden (USA), 16 Electras
Battery Parade, Check-In at Chapel
(D) BOOK
2:00p Alma Esperanza Cunningham Movement (USA), She Went/Between Mars and Jupiter
Firehouse
(D) BOOK
3:15p Vishwa Shanthi Performing Arts (USA), Once upon a land...Stories from Magical India
Cowell Theater
(D) (F) BOOK
3:15p Embark Gallery (USA), Visions from the Pit
Chapel  
(P) BOOK
4:30p Stereoptik (France), Dark Circus
Southside Theater
(T) BOOK
5:00p burnsWork (USA), Opero Cado ­
Firehouse
(D) BOOK
6:00p Pablo Estigarribia (Argentina), Tangos for Piano
Gallery 308
(M) (D) BOOK
6:30p International Women Choreographers Panel Discussion
Cowell Theater Lobby
(E) FREE
7:00p Alma del Tango / Tango Con*Fusion (USA), Sex, Women and Tango
Southside Theater
(D) BOOK
7:30p STEAMROLLER Dance Company (USA), Siamese Dream
Firehouse
(D) BOOK
7:30p Museum of Performance (USA), Oedipus, A Staged Reading
Chapel
(D) BOOK
8:00p Eve Mutso (Estonia), Alyce Finwall (USA), Levy Dance  (USA)
Cowell Theater
(D) BOOK
9:00p Voodoo Cabaret World Music (USA), Rise Above Racism
Gallery 308
(M) BOOK
9:30p Brenda Wong Aoki with Shoko Hikage (USA), Aunt Lily’s Flower Book: One Hundred Years of Legalized Racism
Southside Theater
(T) BOOK
9:30p Joe Landini (USA), (IT WILL BE LOUD)
Firehouse
(D) BOOK
SUNDAY 5.28
2:00p Eve Mutso (Estonia), Alyce Finwall (USA), Levy Dance  (USA)
Cowell Theater
(D) BOOK
2:00p burnsWork (USA), Opero Cado ­
Firehouse
(D) BOOK
2:00p Brenda Wong Aoki with Shoko Hikage (USA), Aunt Lily’s Flower Book: One Hundred Years of Legalized Racism
Southside Theater
(T) BOOK
3:00p

Aswan Dancers with the Caravan Band and Joweh Dance Troupe (USA), The Magic Carpet
Gallery 308

(M) (D) (F) BOOK
3:00p Gautam Tejas Ganeshan (USA), New Carnatic Music with Gautam Tejas Ganeshan
Chapel
(M) BOOK
3:30p STEAMROLLER Dance Company (USA), Siamese Dream
Firehouse
(D) BOOK
5:00p Act Now, Fight Back, Fight Trump! LGBT Resistance to the Trump Administration
Cowell Theater Lobby
(E) FREE
5:30p Alma del Tango / Tango Con*Fusion (USA),
Sex, Women and Tango
Southside Theater
(D) BOOK
5:30p Alma Esperanza Cunningham Movement (USA),
She Went/Between Mars and Jupiter
Firehouse
(D) BOOK
7:00p Trio Balkan Strings (Serbia), Fly by Balkan Carpet with the Guitar Family from Belgrade
Chapel
(M)(F) BOOK
7:00p SAFEhouse for the Arts (USA), Summer Festival Showcase
Cowell Theater
(D) BOOK
7:00p Moe! Staiano Ensemble (USA), Away Towards the Light
Gallery 308
(M) BOOK
8:30p Joe Landini (USA), (IT WILL BE LOUD)
Firehouse
(D) BOOK
WEEK TWO
WEDNESDAY 5.31
8:00p Erica Essner Performance Co-Op, Sarah Bush Dance Project
Firehouse
(D) BOOK
8:00p Niloufar Talebi (USA), Abraham in Flames
Gallery 308
(E) BOOK
8:30p Brian Copeland (USA), Not a Genuine Black Man
Southside Theater
(T) BOOK
THURSDAY 6.1
6:00p Welcome to ICONS! The Organization for Choreographers
Cowell Theater Lobby
(E) FREE
7:30p Compagnie Tabea Martin (Switzerland), Gu Jiani (Beijing)
Cowell Theater
(D) BOOK
8:00p Ancient Future (USA), Guitar – Sitar Jugalbandi
Chapel
(M) BOOK
8:00p KaDao Yin (Taipei), Four Characters
Gallery 308
(M) BOOK
8:30p Roadmap 2015-2025 / punkkiCo (USA), A Room (Of Our Own)
Firehouse
(D) BOOK
8:30p Meyerhold Theatre Center, (Russia), One Day We Will All Be Happy
Southside Theater
(T) BOOK
FRIDAY 6.2
7:00p Myriam Gourfink & Kasper Toeplitz (France), Marine
Firehouse
(M) (D) BOOK
7:00p Brian Copeland (USA), Not a Genuine Black Man
Southside Theater
(T) BOOK
7:00p Edward Schocker (USA), Shih Yang Lee (Taipei)
Gallery 308 
(M) BOOK
8:00p Gamelan Sekar Jaya with Larry Reed’s ShadowLight
(USA / Bali), In Visible Light, Cowell Theater
(M) (T) (F) BOOK
9:30p Erica Essner Performance Co-Op, Sarah Bush Dance Project
Firehouse
(D) BOOK
9:30p Meyerhold Theatre Center, (Russia), One Day We Will All Be Happy
Southside Theater
(T) BOOK
9:30p Rotimi Agbabiaka (USA), Type/Caste  
Chapel
(T) BOOK
SATURDAY 6.3
2:00p Amy Lewis / Push Up Something Hidden (USA), 16 Electras
Battery Parade, Check-In at Chapel
(D) BOOK
2:00p Eth-No-Tec (USA), One Woman’s Insistence on the
American Dream

Chapel
(D) BOOK
2:00p Gamelan Sekar Jaya with Larry Reed’s ShadowLight
(USA / Bali), In Visible Light, Cowell Theater
(M) (T) (F) BOOK
3:00p Erica Essner Performance Co-Op, Sarah Bush Dance Project
Firehouse
(D) BOOK
4:00p Meyerhold Theatre Center, (Russia), One Day We Will All Be Happy
Southside Theater
(T) BOOK
5:00p ABADÁ Capoeira San Francisco (USA and Brazil), Spirit of Brazil 17’– Quebrando Fronterias
Cowell Theater
(M) (D) (F) BOOK
5:00p Myriam Gourfink & Kasper Toeplitz (France), Marine
Firehouse
(M) (D) BOOK
5:00p The Road to Bali: A Panel Discussion
Building C Room 205
(E) FREE
6:00p ViBO Simfani (USA)               
Chapel
(M) BOOK
6:00p Mariah Parker's Indo Latin Chamber Jazz Quintet (USA) 
Gallery 308
(M) BOOK
7:00p Brenda Wong Aoki with Shoko Hikage (USA), Aunt Lily’s Flower Book: One Hundred Years of Legalized Racism
Southside Theater
(T) BOOK
7:30p Compagnie Tabea Martin (Switzerland), Field
Firehouse
(D) BOOK
8:00p Gu Jiani (Beijing), Right & Left
Cowell Theater
(T) BOOK
9:30p Victor Fung Dance (Hong Kong), JJBro (S. Korea), Scarabe (Japan)
Cowell Theater
(D) BOOK
9:30p Roadmap 2015-2025 / punkkiCo (USA), A Room (Of Our Own) 
Firehouse 
(D) BOOK
9:30p Yaelisa & Caminos Flamencos (USA), Cafe Flamenco: Fiesta Flamenca
Gallery 308
(D) (M) BOOK
9:30p Richard Marriott with I Made Subandi (USA and Bali), VOYAGE
Southside Theater
(M) BOOK
SUNDAY 6.4
2:00p ABADÁ Capoeira San Francisco (USA and Brazil), Spirit of Brazil 17’– Quebrando Fronterias
Cowell Theater
(M) (D) (F) BOOK
2:00p Roadmap 2015-2025 / punkkiCo (USA), A Room (Of Our Own) 
Firehouse
(D) BOOK
2:00p Richard Marriott with I Made Subandi (USA and Bali), VOYAGE
Southside Theater
(M) BOOK
3:00p Global Guitar Summit (USA),
Chapel
(M) BOOK
3:00p

Fanfare Zambaleta (USA)
Gallery 308

(M) BOOK
4:00p Compagnie Tabea Martin (Switzerland), Field
Firehouse
(D) BOOK
5:00p Brian Copeland (USA), Not a Genuine Black Man
Southside Theater
(T) BOOK
5:30p Gu Jiani (Beijing), Right & Left
Cowell Theater
(T) BOOK
6:00p Voodoo Cabaret World Music (USA), Rise Above Racism
Chapel
(M) BOOK
7:00p Melody of China with Swapan Chaudhuri and the Ali Akbar College of Music (USA)
Gallery 308
(M) BOOK
7:00p Victor Fung Dance (Hong Kong), JJBro (S. Korea), Scarabe (Japan)
Cowell Theater
(D) BOOK
7:00p Myriam Gourfink & Kasper Toeplitz (France), Marine
Firehouse
(M) (D) BOOK
Fight your California speeding ticket and win here. Fight your red light camera ticket here. Fight your cell phone ticket here.